Wykorzystanie zdjęć i ilustracji w pracy dyplomowej zarówno w magisterskiej jak i licencjackiej jest ważnym aspektem, który może wpłynąć na jakość i atrakcyjność publikacji naukowej.

W tym artykule postaramy się przedstawić Ci kilka podstawowych zasad i wskazówek, jak prawidłowo wprowadzić i opisać takie elementy graficzne w swojej pracy.

Zdjęcia i ilustracje są obrazami, które mają na celu uatrakcyjnić tekst, ułatwić zrozumienie skomplikowanych zagadnień lub pokazać konkretne fakty. Mogą być one tworzone przez samego autora pracy dyplomowej lub pochodzące z innych źródeł.

W każdym przypadku należy pamiętać o kilku kwestiach:

  • Źródło - każde zdjęcie lub ilustracja powinno mieć podane źródło, czyli informację o tym, gdzie można je znaleźć lub skontaktować się z autorem. Może to być tytuł dzieła, nazwa instytucji, adres strony internetowej lub inny sposób identyfikacji źródła. Źródło powinno być podane w tekście przy obrazie lub w spisie ilustracji.
  • Cytowanie - jeśli zdjęcie lub ilustracja pochodzi z innego dzieła naukowego, należy je cytować poprawnie według ustalonych norm. Cytowanie powinno zawierać informacje o autorze, tytule dzieła, wydawcy, roku publikacji i numerze stron. Cytowanie powinno być umieszczone pod obrazem lub w spisie ilustracji.
  • Sformatowanie - zdjęcia i ilustracje powinny być sformatowane tak, aby były czytelne i estetyczne. Można je umieszczać na osobnych stronach lub na jednej stronie w sekcji dodatkowych materiałów. Zdjęcia i ilustracje powinny być odpowiednio rozmiarowane i oznaczone numerami lub tytułami. Zdjęcia i ilustracje powinny być umieszczone blisko tekstu, który ich opisuje lub cytuje.
  • Opis - każde zdjęcie lub ilustracja powinno mieć opis tekstowy, który wyjaśnia jego znaczenie i cel. Opis tekstowy powinien być krótki i zwięzły, a nie dłuższy niż obraz samodzielnie. Opis tekstowy powinien zawierać informacje o tym, co pokazuje obraz (np. przedmiot badań), jak został wykonany (np. metodologia), jakie są jego zalety (np. uzupełniające dane) oraz jakie są jego ograniczenia (np. nieprawidłowości). Opis tekstowy powinien być umieszczony pod obrazem.

 

Przykładem dobrego opisu zdjęcia może być:

Figura 1 przedstawia schemat budynku typu BREEAM Excellent. Budynk ten został zaprojektowany przez firmę XYZ Architecture na podstawie kryteriów ekologicznych opracowanych przez organizację BREEAM. Schemat pokazuje główne elementy budynku: fasadę wykonaną z cegły drewnianej zabezpieczoną folią termoprzewodzącą; system wentylacyjny oparty na cieniu; instalacje energetyczne oparte na panele słonecznej; system odprowadzania ścieków; a także inne elementy architektoniczne.

Schemat budynku typu BREEAM Excellet Foteczkowo.pl

 

Mam nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny i interesujący. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu zdjęć i ilustracji w pracy dyplomowej lub innych aspektach pisania naukowego, zapraszam do odwiedzenia stron internetowych Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie znajdziesz wiele przydatnych wskazówek.